Адреса: вул. Сирецька, 25А, м. Київ
тел./факс (044) 494 41 04; (067) 751 77 37
РУС
УКР

Збір дощової води. Трохи корисної теорії

09 серпня 2023 р.
Збір дощової води. Трохи корисної теорії
Збір та зберігання дощової води, з дахів, поверхні землі або твердих покриттів у прості наземні ємності або у складніші технологічні комплекси, такі як підземні резервуари, є вкрай актуальним и в багатьох частинах світу.
Раніше, людство використовувало рішення для збору та зберігання вод, які давно існували в країнах Південної Європи, Азії та Африки. Це було результатом ідей і технологій від давніх потужних цивілізацій. Сьогодні, це досі, є основним джерелом питної води в сільській місцевості в бідних країнах.
Зазвичай такі системи складаються з трьох компонентів, а саме: водозбірна площа, приймальні пристрої водозбору та системи транспортування води.
Складові площі водозбору.
Складові площі водозбору
Водозбір із дахів є найбільш поширений водозбір у лотки, розташовані на краю даху. Варіанти основної системи включають колектори дощової води, в які вода йде по трубах, або жолобами в збірник для осадження забруднень, безпосередньо, перед зливом в ємність.
Якщо дах є основним водозбором, кількість та якість зібраної води залежить від площі та типу матеріалу покрівлі.
Достатньо чиста дощова вода може бути зібрана з дахів з оцинкованого заліза, алюмінію, керамичної черепиці.
Дахи з металу або пофарбовані дахи не рекомендується використовувати для збирання, оскільки метал та фарба можуть зіпсувати якість води.
Зібрана вода з таких поверхонь, цілком підходить для поливу та господарських потреб.
Водозбірний дах необхідно регулярно чистити для видалення бруду, листя і пташиного посліду для підвищення якості води, що збирається.
Поверхневий водозбір.
Складові площі водозбору
Збір води з поверхні ґрунту є менш складним. Він включає фільтрацію води шляхом проходження її через спеціальні дренажні фільтри, збір стоків за допомогою водостічних і дренажних труб і зберігання зібраної води. Порівняно зі збиранням води з дахів, водозбір із поверхні ґрунту дає більше можливостей для збирання з більшої поверхні.
Очищення або зміна рослинного покриву може збільшити поверхневий стік, але може спричинити ерозію ґрунту. Використання щільного рослинного покриву у вигляді густої трави, як правило, виправдовується, він може підтримувати великий сток і перешкоджати ерозії грунту.
Використання пластикових листів, асфальту чи плитки може разом із нахилом ще більше збільшити ефективність водозбору та зменшити ерозію ґрунту.
Резервуари.
Вода попадає в резервуари для збору дощової води за допомогою водостоків. Резервуари, зі свого боку, можуть бути підземні чи наземні. Запобіжні заходи при використанні резервуарів для зберігання включають: забезпечення міцьного корпусу і неагресивного матеріалу, щоб мінімізувати забруднення води, також герметичної кришки. Відкриті збірники не рекомендуються для збирання дощової води, якщо вона планується для пиття.
Наприклад, історію збору дощової води в країнах Азії можна простежити, приблизно з 9-го чи 10-го століття. Знайдено інформацію про примітивні системи збору дощової води з дахів та прості конструкції гребель у сільських районах Південної та Південно-Східної Азії.
Збір дощової води з карнизу даху або за допомогою простого жолоба у звичайні ємності існував ще 2000 років тому.
В наш час, близько 40 000 різних резервуарів, були побудовані в період між 1970 і 1974 з використанням технології, для зберігання дощової води та зливових стоків та збиранням її у водойми різних розмірів. Тонкий шар червоної глини зазвичай укладають на дно ставка, щоб мінімізувати фільтраційні втрати. Дерева, посаджені по краях ставків, допоможуть мінімізувати втрати від випаровування ставків.
Досвід використання технологій збирання дощової води.
Збір дощової води є загальноприйнятим заходом збільшення кількості прісної води Азії. У той час, як бактеріологічна якість дощової води зібраної з поверхні землі погана, з обладнаних належним чином дахових водозбірних систем, з резервуарами, що мають хороші кришки та крани, як правило, ця вода придатна для пиття, і часто відповідає стандартам питної води ВООЗ. Тим не менш, така вода зазвичай має більш високу якість, ніж більшість традиційних джерел води, що є в країнах, які розвиваються. Всупереч поширеному переконанню, що вода псується при тривалому зберіганні, якість її часто покращується, оскільки бактерії та патогенні мікроорганізми поступово відмирають.
Водозбори з даху, резервуари зберігання дощової води можуть забезпечити хорошу якість води, достатньо чистої для пиття, якщо дах чистий, непроникний, і зроблений з нетоксичних матеріалів (свинець, фарби та азбестові матеріали слід уникати), і розташований далеко від дерев, так як птиці і тварини можуть забруднити дах.
Обслуговування водозбірної системи полягає в щорічному очищенні резервуара та регулярному огляді стічних лотків та переливних труб. Обслуговування, як правило, складається з видалення бруду, листя та інших накопичених матеріалів.
Сьогодні, системи збору дощової води, виробляються багатьма компаніями та доступні для споживачів.
У Європі, такі системи вкрай популярні через високу вартість води, і звички європейців приймати та використовувати дари довкілля.