Адреса: вул. Сирецька, 25А, м. Київ
тел./факс (044) 494 41 04; (067) 751 77 37
РУС
УКР

Зливовий дренаж

08 листопада 2023 р.
Зливовий дренаж
З приходом осені та збільшенням кількості опадів, знову актуальним є питання облаштування зливового дренажу.
В ідеалі, про це треба думати на етапі будівництва та облаштування території навколо вашого будинку, і бажано із залученням фахівців. Якщо будинок експлуатується, а дренаж не справляється зі своїм завданням, завжди можна його модернізувати.
Трохи корисної теорії.
Поверхневий або зливовий дренаж. Основне завдання таких дренажних систем - забезпечення максимально швидкого осушення території ділянки після атмосферних опадів або таєння снігу. Як правило, системи зливового дренажу та підземного дренажу монтуються спільно для забезпечення комплексного підходу до осушення прилеглої до будинку території та ділянки.
Для правильної організації та розрахунку зливового дренажу потрібно знати геологію ділянки.
Якщо Ваша ділянка знаходиться в низині, то вам необхідне хороше і глибоке водовідведення. В іншому випадку ви ризикуєте опинитися в болоті.
Тільки за наявності піщаного, добре дренуючого ґрунту, коли вода зовсім не затримується, можна обійтися поверхневим дренажем.
Але, по-перше, ділянка в цьому випадку повинна розташовуватися на високому місці, по-друге, рівень ґрунтових вод повинен бути нижчим за півтора метри.
Поверхневий дренаж, особливо актуальний для місцевостей під ухилом, він дозволяє відводити потоки дощів так, щоб вода організовано переміщалася по ділянці, не намиваючи бруд на доріжки.
Підземний дренаж - це система дрен розташованих горизонтально. Вони укладаються у спеціальні траншеї, на дні яких передбачається закладання матеріалу основи (щебеню). Ці траншеї сходяться на місці розташування колекторної труби. По ній зібрані води надходять у дренажний колодязь (або дренажні блоки/тунеліі), яких на ділянці може бути декілька. Кількість дренажних модулів залежить від площі, з якої зливова вода буде поступати в дренажну систему. Підземний дренаж необхідний для того, щоб збільшити пропускну здатність ґрунту, а також знизити рівень підземних вод. Це дозволяє забезпечити надійний захист ділянки від надмірної вологи.
Зливовий дренаж відводить дощову воду із плоских поверхонь, мощення, покрівлі, газонів, терас, майданчиків. Садовий дренаж осушує верхній коренеживаний шар ґрунту (0,5-1,5 м).
Усі види дренажів монтуються як окремі самостійні системи. Забороняється поєднувати між собою різні типи дренажів, особливо каналізаційний дренаж зі зливовим.
Плануючи осушення ділянки (дренажну систему), необхідно приділити увагу грамотному проектуванню і вибору матеріалів для її монтажу. Ще недавно для цих цілей використовувалися в основному керамічні труби, що мають істотні недоліки. Такі труби легко руйнуються при зміщенні ґрунту, а також швидко засмічуються. Подібних проблем дозволяє уникнути використання пластикового дренажу, тобто дренажних систем, для прокладання яких використовуються труби з сучасних полімерних матеріалів. З одного боку, вони досить міцні, щоб прокладати їх на будь-якій глибині. А з іншого, пластиковий дренаж зручніше і легше в монтажі, ніж використання керамічних або металевих труб.
Останнім часом для відведення зливової води все більше використовуються дренажні тунелі та блоки. Їх рекомендується встановлювати замість бетонних колодязів та дренажних труб. Вони мають ряд переваг, таких як: висока місткість, простота монтажу, міцність та довговічність.
Продумуючи основні етапи будівництва (самостійно або з фахівцями), не забувайте про комунікації на вашій ділянці. Організація зовнішньої каналізації, зливової системи, поверхневого дренажу – це важливі складові будівництва приватного будинку, уважний підхід до яких полегшить вам життя в майбутньому.